Sound of Whisper FCI

Domowa hodowla
pracujących owczarków szetlandzkich

Owczarki szetlandzkie to żywiołowe, towarzyskie psy. Z jednej strony jest to elastyczny pies, który dopasowuje się do właściciela, jednak dalej pozostaje psem pasterskim ze wszystkimi związanymi z tym cechami. Nie należy o tym zapominać decydując się na tę rasę. Istotne jest zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu, ale również ćwiczeń umysłowych. Szetland nie jest psem kanapowym i znudzony sam znajdzie sobie zajęcie. Z uwagi na wzrost nie dokona tak wielkich zniszczeń jak psy większych gabarytów, ale swoją frustrację może odreagować uporczywym szczekaniem czy pogryzieniem przedmiotów.

U szetlandów mogą występować niepożądane cechy, które jednak są do opanowania przy odpowiedniej konsekwencji i wychowaniu. Należą do nich m.in. szczekanie, zaganianie zwierząt związane z instynktem pasterskim oraz pogoń za rowerami, ludźmi i czasami samochodami, związane z instynktem łowieckim lub problemami wynikającymi z np. niezapewnienia odpowiedniej dawki ruchu.

Szetlandy nie są tak delikatne psychicznie jak je przedstawiają, jednak nie należy szkolić ich awersyjnie – pozytywne wzmocnienia są niezwykle istotne - wzmacniają pewność siebie, a co za tym idzie ograniczają szczekanie czy inne niechciane zachowania w niektórych stresujących dla psa sytuacjach. Istotne jest pokazanie psu co jest niepożądanym przez nas zachowaniem, ale również pokazanie czego oczekujemy w zamian. Dla psa będą to jasne komunikaty, a jednocześnie będziemy budować wzajemne zaufanie, co jest niezwykle ważne przy wychowaniu szetlanda. Konsekwencja również jest potrzebna, gdyż psy łatwo się uczą, że maślanymi oczami mogą dużo wymusić, przez co potrafią często wejść właścicielowi na głowę co odbija się potem na ogólnym zachowaniu psa lub prowadzą np. do otyłości.

Przy odpowiednim wychowaniu oraz zachowaniu ćwiczeń fizycznych i umysłowych (dopasowanych do wieku i zdrowia) owczarki szetlandzkie są wspaniałymi towarzyszami, które ze względu na gabaryty można zabierać w wiele miejsc. Świetnie odnajdą się u osób samotnych czy rodzin z dziećmi, jednak w drugim przypadku istotne jest (zwłaszcza przy mniejszych dzieciach) ustalenie zasad i reguł panujących w domu. Z uwagi na chęć pracy z człowiekiem szetlandy bardzo dobrze odnajdują się w różnego rodzaju sportach (pasienie, agility, tropienie, nosework, dogtrekking, kynoterapia itp.) są więc idealne dla ludzi ceniących sobie aktywność fizyczną. Istotne jest jednak ciągłe wzmacnianie psa i jego pewności siebie – pewny siebie szetland jest idealnym towarzyszem człowieka.

Galeria

Nasze psy